22202220- 021

متعهد  بپیشبرد  شما

از نابغه نوآوری و تولید چه میدانید

از نابغه نوآوری و تولید چه میدانید:
زندگی‌نامه‌ی ایلان ماسک علاوه بر جذابیت ذاتی، می‌تواند درس‌های بسیاری برای کارآفرینان جوانی داشته باشد که قصد دارند در زمینه‌ی تکنولوژی به فعایت و نوآوری بپردازند.
اگر در قرن 21، حداقل 20 سال اول این دهه، صد نفر موثر در پیشرفت صنعت را تاکنون بخواهیم معرفی نمایید، قطعا نام ایلان ماسک جزو نفراد اول، همیشه بوده و هست.
چگونه دیگر می‌توان مردی که پی پال، اسپیس ایکس و تسلا را تأسیس کرده است را معرفی کرد؟ 
 
ایلان ریو ماسک (Elon Reeve Musk) در سال ۱۹۷۱ در شهر پرتوریای آفریقای جنوبی به دنیا آمد. مادر ماسک یک مدل کانادایی و پدرش مهندس الکترومکانیک اهل آفریقای جنوبی است. 
پس از اینکه پدر و مادر ماسک در سال ۱۹۸۰ از یکدیگر جدا شدند، ایلان نوجوان به همراه خواهر و برادر کوچک‌تر خود به زندگی همراه با پدرشان ادامه دادند.
 
ماسک در سن ۱۰ سالگی و پس از آشنایی با کامپیوتر Commodore VIC-20 متوجه شد که به کامپیوتر و برنامه‌نویسی علاقه دارد. او سپس به‌صورت خودآموز به یادگیری برنامه‌نویسی روی آورد و در سن ۱۲ سالگی اولین بازی ویدئویی خود را که با زبان بیسیک نوشته شده بود و Blastar نام داشت، به قیمت ۵۰۰ دلار فروخت. جالب است که بلستار، بازی ساخت ایلان ماسک نوجوان، موضوع فضایی-موشکی دارد.
 
ایلان ماسک که ریاست شرکت‌های بزرگ و نوآوری چون اسپیس ایکس و تسلا را برعهده دارد، از جمله مشهورترین کارآفرینان این روزهای دنیای فناوری است. آنچه ماسک را با دیگر افراد فعال در زمینه‌های مشابه متمایز می‌کند، شخصیت کاریزماتیک و علاقه‌ی عجیب رسانه‌ها و دوست‌داران دنیای تکنولوژی به او است؛ تا جایی که بسیاری او را با «مرد آهنی» مقایسه می‌کنند و کوچک‌ترین اظهار نظر یا توییت او تبدیل به تیتر خبرها می‌شود. 
برای ایلان ماسک، یک روز عادی در دفترش برابر با پرتاب یک Roadster تسلا به مدار و یا تکمیل پنجاهمین پرتاب اسپیس ایکس است. 
 
ایلان ماسک یک نمونه، یک شاخص از توانمندی پشتکار و الگوی جوان در این دنیا می تواند باشد.
جان یوشایی، بازاریاب ایرانی آمریکایی محصولات گوگل که به این لقب شهره می باشد، در مدت زمان زیادی با ایلان ماسک همکاری داشته است.
 رازهای موفقیتی که ایلان ماسک که در رسیدن به اهدافش از آن‌ها بهره گرفته است، در این گزیده با توجه به نیم نگاهی به مطالب فوق، نگاه ایلان ماسک را به معقوله کسب و کار را به قلم کشیده ایم.

 

1) بخوانید تا رهبری کنید

 
مدرسه هیچ گاه قرار نیست شمار را کارآفرین و موفق نماید. مدرسه فقط اولین مسیر درست را می تواند نشان دهد، کارآفرینی ریشه در ژنتیک افراد و محیط اطراف دارد.
مدرسه پایان می‌یابد اما خودآموزی هیچ گاه تمام نمی‌شود. ایلان ماسک می‌گوید که او تمام دانشنامه بریتانیا را به عنوان یک کودک خوانده است. این روند همچنان که ماسک بزرگ‌تر شده ادامه یافته است اما هیچگاه تکیه گاهی به آن نداشته است.
خواندن پست‌های رسانه‌های اجتماعی و مقالات در اینترنت، مطالعه و کارآفرینی حساب نمی‌شوند. چون گذرا و بدون تفکر و تامل با آنها برخورد می کنیم، به ندرت پیش آمده افراد گرته برداری درستی و یا این مطالب را در جایی یادداشت و مجدد به آن رجوع نمانید.
در کتاب‌هایی که افق‌ها را گسترش می‌دهند و ایده‌های جدیدی را در اختیار شما قرار می‌دهند، غرق شوید.  ساختار و تقسیم بندی مطالب در کتب مرتبط با موضوع علاقه شما، بسیار کاراتر از صدها صفحه شبکه های اجتماعی می باشد.
 

2) تمام پول خود را صرف تبلیغات نکنید

 
ماسک منابع خود را صرف تبلیغات نمی‌کند. در عوض، از خود می‌پرسد: "آیا این فعالیت در نتیجه یک محصول یا خدمات بهتر بیرون می‌دهد؟ اگر نه، این تلاش‌ها را متوقف می‌کنم." 
یک محصول با کیفیت منجر به رضایت خیلی‌ها می‌شود. ابتدا بر آن تمرکز کنید و سپس موفقیت خواهد آمد.
 

3) ریسک کنید قبل از اینکه زندگی مانع آن شود

 
بهترین زمان برای کارآفرینی زمانی است که شما جوان هستید. ماسک می‌گوید: "همان‌طور که سن شما بیشتر می‌شود، تعهدات شما نیز افزایش می‌یابند؛ بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنم که اکنون برای انجام کاری شجاعانه ریسک کنید، شما از آن پشیمان نخواهید شد."
 

4) آخر شب‌ها نیز کار کنید

 
ایلان ماسک برای اخلاق کاری خود مشهور است. او اغلب بیش از 100 ساعت در هفته بین شرکت‌های متعدد خود کار می‌کند. هیچکس نمی‌گوید شما نیز باید همین کار را بکنید، اما دفعه‌ی بعدی که احساس خستگی کردید ایلان ماسک را به یاد داشته باشید.
 

5) به جای شکایت کردن نوآوری کنید

اکثر مردم در مورد ترافیک شکایت دارند. ایلان ماسک  به جای ناله کردن در مورد این مشکل، یک راه حل را جستجو کرد. این مسئله منجر به تأسیس شرکت The Boring Company شد که با ایجاد یک سیستم تونل تراکم راه را کاهش می‌دهد. ساختن آینده برای خود بهترین راه برای رسیدن به نتایجی است که واقعاً می‌خواهید.
 

6)سهامداران خود را مانند خانواده‌ دوست داشته باشید

 
بهترین رهبران، مشتریان و همکاران خود را مانند خانواده دوست دارند. برای مثال، ماسک به طور منظم از طریق توییتر از مشتریان خود قدردانی می‌کند. این ممکن است کاری کوچک به نظر برسد، اما مردم به آن توجه می‌کنند.
 

7) برای موفقیت برنامه ریزی کنید اما آماده‌ی شکست باشید

 
هیچ راه مشخصی برای موفقیت وجود ندارد. حتی ماسک نمی‌توانست پیش‌بینی کند که تسلا موتورز چگونه پیش خواهد رفت، اما همان‌طور که او توضیح می‌دهد: "اگر چیزی به اندازه کافی مهم است باید برای آن تلاش کنید حتی اگر نتیجه احتمالی شکست باشد." اگر به چیزی اهمیت می‌دهید، باید هر کاری را برای رسیدن به رؤیاهای خود انجام دهید در عین حال، برای شکست آماده باشید.
 

8) به دنبال روند نباشید، خودتان آنها را ایجاد کنید

 
ماسک اعتقاد دارد: "فقط روند را دنبال نکنید." موفق‌ترین شرکت‌ها بر ایجاد نوآوری‌های جدید تمرکز می‌کنند. آن‌ها سعی در دنبال کردن رقیب خود ندارند. به جای دنبال کردن دیگران بر آنچه شما را خاص جلوه می‌دهد تمرکز کنید.
 

9) یک حلقه بازخورد ایجاد کنید

 
همان‌طور که ماسک توضیح می‌دهد، "بسیار مهم است که یک حلقه بازخورد داشته باشیم، جایی که شما دائماً در مورد آنچه انجام داده‌اید و اینکه چگونه می‌توانید آن را بهتر انجام دهید فکر می‌کنید. من فکر می‌کنم این بهترین توصیه است: به طور مداوم در مورد چگونگی انجام بهتر کارها فکر کنید و خود را زیر سؤال ببرید."
 

10) در کار خود خوبی بیابید

 
ماسک گفته است: "اگر چیزی را برای مردم به ارمغان بیاورید، با زبان ساده عنوان کنید، مردم حوصله دقت در کلام شما را ندارند و فرصت امتحان به شما نمی دهند.
حتی هنگام طراحی و تولید یک بازی کوچک و یا بهبود در به اشتراک گذاری عکس.
مهم همیشه مقدار نیست، اگر آن مقدار کم برای تعداد زیادی از مردم خوبی و صلاحی را در بر داشته باشد من فکر می‌کنم که کار خیر است. اعمال خیر حتماً نباید دنیا را تغییر دهند."
به دنبال یک علت مثبت در کار خود باشید. مهم نیست که چقدر کوچک است، به شما کمک خواهد کرد که انگیزه بیشتری بگیرید.
همیشه امیدوار و با انرژی مثبت به سوی اهداف بزرگ خود، آرزو کنید تا برآورده شوند.